Zdravá škola

Program MŠMT „Zdravý životní styl“, do kterého je naše škola zařazena od roku 2009, se skládá z několika aktivit:

Otužování:

Tento program u nás funguje již více než 10 let. Otužování probíhá od začátku října do konce března. Děti denně o velké přestávce vybíhají na 5-7 minut v tričku a v kraťasech před školu na krátké a intenzivní cvičení. Při nepříznivém počasí nebo teplotě nižší než -10°C  probíhá otužování v tělocvičně školy. Děti, které se otužují, mají prodlouženou přestávku, aby se stihly převléknout i nasvačit. Pro zapojení do otužování je nutný písemný souhlas rodičů, tato aktivita je dobrovolná. Účastní se jí obvykle více než 80% žáků.  Průběžné zapojování a odhlašování není možné kvůli nutnosti postupného zvykání a vlivu na výsledný efekt z otužování. Žáci zapojení do otužovacího programu jsou zdravější, mají méně zameškaných hodin a jsou v druhé polovině dopoledne aktivní, odpočatí a lépe soustředění na práci.

Zdravá strava:

Snažíme se motivovat děti i jejich rodiče k zamyšlení nad pestrou skladbou jídelníčku. Každý den ve školním týdnu má své jméno a podle něho si děti nosí z domu připravenou svačinu. Kdo je do Zdravé stravy zapojený a nasbírá určitý počet razítek,  získává na konci měsíce malou odměnu.

-     PO – zeleninový den (svačina obsahuje kromě jiného i např. mrkev, papriku, rajče…)
-     ÚT – cereální den (svačina obsahuje kromě jiného i např. celozrnný rohlík, müsli tyčinka, lupínky…)
-     ST – ovocný den (svačina obsahuje kromě jiného i např. jablko, banán, ovocnou přesnídávku…)
-     ČT – mléčný den (svačina obsahuje kromě jiného i např. jogurt, sýr…)
-     PÁ – den volby (svačina obsahuje kromě jiného i cokoli z variant PO-ČT)

Ovoce a zelenina do škol

Naše škola se účastní evropského projektu Ovoce a zelenina do škol s finanční podporou Evropské unie. Žáci každých 14 dní obdrží balíček s ovocem a zeleninou. Naše škola spolupracuje s firmou Beskyd Fryčovice, která má v nabídce i čerstvé ovocné a zeleninové džusy upravené pouze procesem pasterizace. Výběr ovoce je velmi pestrý (jablka, hrušky, banány, ale i kaki a jiné druhy exotického ovoce).

Pitný režim

Žáci mají po celý den k dispozici várnice s čajem a mohou pít dle své potřeby. Na čaj mají ve třídě své vlastní hrnečky.